Svečano otvorena 22. međunarodna znanstvena konferencija o softveru, telekomunikacijama i računalnim mrežama SoftCOM 2014

22. međunarodna znanstvena konferencija o softveru, telekomunikacijama i računalnim mrežama SoftCOM 2014 održava se u hotelu Radisson Blu Resort u Splitu 17.-19. rujna 2014. okupljajući znanstvenike i stručnjake iz cijelog svijeta. I ove godine tehnički sponzor konferencije SoftCOM je najutjecajnija svjetska udruga za promicanje znanstvenog i stručnog rada na području elektrotehnike i računarstva – IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) sa sjedištem u New Yorku.

Pored znanstvenog dijela konferencije održava se i stručna radionica posvećena temama iz područja informacijske i komunikacijske tehnologije te Gospodarski forum. U okviru cjelovitog programa održat će se ukupno 138 prezentacija znanstvenih i stručnih radova.

Autori iz 30 zemalja svijeta podnijeli su 160 rada za znanstvenu konferenciju SoftCOM 2014. Temeljem postupka međunarodne recenzije u kojem je sudjelovalo više od 200 istraživača i stručnjaka diljem svijeta prihvaćeno je 47% podnesenih radova.

Na svečanom otvorenju s početkom u 11:30 sati 17. rujna 2014. sudionike konferencije i uzvanike pozdravio je u ime organizatora izv. prof. dr. sc. Srdjan Podrug, dekan Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje. Skup su također pozdravili: prof. dr. sc. Tomislav Kilić, prorektor Sveučilišta u Splitu, prof. dr. sc. Ivana Podnar Žarko, predsjednica Hrvatske sekcije IEEE Communications Society, Igor Baković, savjetnik gradonačelnika Grada Splita za znanost i kulturu, Vicencije Biuk, zamjenik pročelnika upravnog odjela za gospodarstvo, razvitak i EU integracije, mr. sc. Gordana Kovačević, predsjednica kompanije Ericsson Nikola Tesla, Mario Weber ravnatelj regulatorne agencije HAKOM i dr. sc. Siniša Krajnović, dopredsjednik i voditelj jedinice Development Unit Radio tvrtke Ericsson, Švedska.

Plenarno izlaganjeHigh performance and programmable packet processing and the role of hardware accelerationodržao je Sandor Albrecht, PhD, Director, IP and Transport Ericsson Research, Ericsson AB, Sweden.

Tehnički program konferencije obuhvaća 15 sjednica, uključujući 4 specijalne sjednice i Simpozij Environmental Electromagnetic Compatibility koji su organizirali znanstvenici s FESB-a. Specijalne sjednice posvećene su aktualnim temama: RFid Technologies and the Internet of Things, Ad Hoc and Sensor Networks, Green Networking, QoS in Wired and Wireless Networks.

Radionica Workshop on Interoperability and Open-Source Solutions for the Internet of Things organizirana je u okviru europskog FP7 projekta Open IoT.

Program Gospodarskog foruma obuhvaća tri radionice i niz pozvanih predavanja uz sudjelovanje predstavnika akademske zajednice, vodećih tvrtki iz područja ICT-a i nacionalnih agencija.  Workshop on Software Engineering in Practice organizirao je dr. sc. Darko Huljenić, Ericsson Nikola Tesla, Zagreb. Središnja tema ovih događanja bila je primjena novih metoda softverskog inženjerstva u razvoju komunikacijskog softvera. Okupljanjem istraživača i predstavnika vodećih tvrtki u proizvodnji komunikacijskog softvera dan je novi poticaj suradnji u ovom važnom području.

Workshop on Innovation in ICT organiziran je u suradnji s Uredom za transfer tehnologije Sveučilišta u Splitu. Predstavnici akademskih ustanova, vodećih ICT tvrtki uključujući Ericsson Nikola Tesla, Deutsch Telecom, instituta European Institute of Technology ICT Labs i agencije BICRO-HAMAG razmatrat će mogućnosti suradnje u razvoju inovacijskog ekosustava i potpori inovacijama u području ICT-a.

U okviru posebne radionice održat će se prezentacije studentskih projekata izrađenih u okviru studentske ljetne radionice tvrtke Ericsson Nikola Tesla u suradnji Fakultetom elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje. Radionicu je organizirao voditelj projekta dr. sc. Saša Dešić, Ericsson Nikola Tesla.

U okviru gospodarskog foruma prezentaciju Technology Vision 2020… and beyond održat će  Darko Giljević predstavnik tvrtke Nokia Networks Hrvatska. Istraživačka skupina s Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu predvođena profesorom Miljenkom Mikucom održat će prezentaciju High-speed Network Emulation Using Open Source Tools povodom desete obljetnice uspješnog razvitka sustava IMUNES.

Više informacija o međunarodnoj konferenciji SoftCOM 2014 dostupno je na adresi: http://www.fesb.hr/softcom.

autor: Dinko Begušić