Student FESB-a Veljano Zanki postavio novi hrvatski rekord

Na najprestižnijem svjetskom freediving natjecanju Vertical Blue koje se održava na Bahamima (Dean’s Blue Hole) student 2. godine diplomskog studija Automatika i sustavi Veljano Zanki zaronio je na 107 metra u disciplini CWT (Constant weight) čime je za sedam metara oborio nacionalni rekord koji je dosad iznosio 100 metara.

CWT: Ronilac zaranja i izranja koristeći peraje/monoperaju i/ili uz pomoć ruku, bez povlačenja po konopu ili promjene opterećenja. Dozvoljeno je jedno hvatanje za konop u cilju zaustavljanja zarona i početka izrona. Constant Weight (uron s konstantnim opterećenjem) je uobičajena natjecateljska disciplina u ronjenju na dah jer se koriste specifične peraje ili monoperaja. Constant Weight je uz statiku i dinamiku s perajama jedna od tri discipline koje se uzimaju u obzir na međunarodnim ekipnim natjecanjima.

Zanki se za obaranje rekorda pripremao mjesecima u rodnoj Komiži i u Splitu, a plan mu je ići na 114metara !!!