FESB Alumni Znanstveni kafić: Sustavi odabira u sportu

od 18:30 do 20:00
Kavana Lvxor
Kraj Sv. Ivana 11

Udruga bivših studenata, Alumni FESB, organizira novi znanstveni kafić na temu:

Sustavi odabira u sportu
Predavači:
    • prof. dr. sc. Nenad Rogulj, Kineziološki fakultet
    • prof. dr. sc. Vladan Papić, FESB

Mjesto i vrijeme:

Kavana Lvxor, utorak 21.10.2014 u 18:30h

Sadržaj:
    • Kako pravilno odabrati sport za vaše dijete?
    • Kako odabir utječe na zdravlje vašeg djeteta?
    • Koji su problemi kod rane specijalizacije i odabira sporta?
    • Kako se radi selekcija u sportu, postoje li kriteriji?
    • Što su to univerzalne sportske škole?
    • Predstavljanje on-line ekspertnog sustava za potporu odabiru sporta.

Pravilan odabir djece za odgovarajući sport vjerojatno je najzahtjevnija i najodgovornija zadaća za kineziologe i sportske trenere. Ne treba zanemariti ni činjenicu da se pravilnom selekcijom djece u za njih najprimjerenije sportove, osim njihovog većeg zadovoljstva bavljenja tim sportom, posredno utječe i na očuvanje zdravlja, jer se izbjegavaju negativne posljedice na zdravlje koje su češće kod osoba koje treniraju neodgovarajuće sportove. Selekcija u sportu često se provodi nesustavno, bez jasnih kriterija, na niskoj tehnološkoj i metodološkoj razini, te najčešće na osnovu subjektivnih i znanstveno neutemeljenih procjena. U predavanju će biti predstavljeni razlozi uvođenja univerzalnih sportskih škola kao načina izbjegavanja problema rane specijalizacije. U drugom dijelu predavanja će biti predstavljen ekspertni sustav koji je razvijen kao on-line potpora u odabiru jednog od ponuđenih sportova. Način funkcioniranja sustava (korišteni testovi, normativne vrijednosti i način donošenja procjena), kao i dobiveni rezultati biti će detaljnije pojašnjeni. Na kraju će biti dan uvid u trenutna istraživanja i mogućnosti unapređenja sustava.