Priopćenje za javnost sa sastanka koordinacije šest tehničkih fakulteta

Dekani šest fakulteta elektrotehnike, strojarstva, računarstva i brodogradnje u Hrvatskoj na koordinacijskom sastanku održanom u Osijeku, 14. svibnja 2015. godine, razmatrali su trenutačnu situaciju u visokome obrazovanju, znanosti, prijavi projekata i daljnjem razvoju mobilnosti studenata, istraživača i nastavnika.

Dekani su podržali prepoznatost i važnost daljnjeg razvoja područja STEM, a posebno tehničkih znanosti, u kontekstu prihvaćene Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije. Strategija daje snažan poticaj razvoju sustava obrazovanja, znanosti i tehnologije za što je nužno osigurati značajno povećanje ulaganja u hrvatska istraživanja i razvoj, kako bismo što prije mogli uhvatiti korak s europskim obrazovnim i istraživačkim prostorom.

U tom smislu dekani pozivaju sve nadležne institucije na potrebu povećanja proračunskog udjela i osiguravanja potrebnih sredstava za istraživanja, posebno onih razvojnih i primijenjenih u području prirodnih i tehničkih znanosti, koja će zasigurno pridonijeti značajnom povećanju konkurentnosti hrvatskoga gospodarstva. To se prije svega odnosi na daljnje jačanje kadrovskih i prostornih kapaciteta, što je nužan preduvjet za daljnje povećanje broja studenata koji studiraju i završavaju studije u tehničkome području. Višegodišnji izostanak zapošljavanja doveo je do stagnacije i urušavanja dostignute razine kvalitete znanstvenih istraživanja i obrazovanja inženjera, a materijalni resursi nedostatni su za nabavu nužne suvremene laboratorijske opreme. Ono što posebno zabrinjava jest izostanak zapošljavanja novih asistenata i znanstvenih novaka, a nemogućnost napredovanja mladih doktora znanosti dovodi do značajnog odljeva najkvalitetnijih kadrova iz Hrvatske.

Zajedničkom izjavom koordinacija dekana izražava spremnost stavljanja na raspolaganje svih raspoloživih kapaciteta kako bi se osigurao daljnji razvoj i jačanje studija u području elektrotehnike, računarstva, strojarstva i brodogradnje, osiguravajući pri tome kvalitetan kadar za daljnje jačanje hrvatskoga gospodarstva.

Priopćenje za javnost sa sastanka koordinacije šest tehničkih fakulteta