Mjesto čovjeka u Svemiru – Čovječe, sjeti se da si prah…

17. rujna 2015
 od 20:00 do 21:00
Palača Milesi

Pozivamo vas na predavanje u suorganizaciji Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu, prof. Daniela Denegrija, dopisnog člana Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, sveučilišnog profesora.

Profesor Denegri svjetski je priznati fizičar elementarnih čestica i polja.

Sažetak predavanja:

Nakon kratkog uvoda o povjesnom viđenju položaja Zemlje i Čovjeka u Svemiru, na popularan i pristupačan način će biti prikazano današnje znanstveno viđenje u okviru Big Bang modela, počevši od početnog stanja materije na ekstremnoj temperaturi i gustoći kakvo se ispituje u CERN-u. Proći ćemo kroz širenje i hlađenje Svemira i postepenu pojavu struktura, od hadrona, nukleona i prvih atoma (primarne nukleosinteze), pa sve do organizacije velikih struktura, galaksija, zvijezda, stelarne nukleosinteze (mi smo od zvjezdanog praha…), planeta i eventualne pojave života i čovjeka kao svjesnog promatrača. Ukazat ćemo na poseban i jedinstven položaj čovjeka u tom razvoju i organizaciji materije i na neke uistinu nevjerovatne koincidencije poput problema “antropološkog” principa i multiverzuma – mnogostrukih svemira.

Vrijeme i lokacija:

Četvrtak, 17. rujna 2015. u 20 sati u velikoj dvorani Zavoda HAZU-a u Splitu, Trg braće Radića 7 (Palača Milesi)