SoftCOM 2021 – održana 29. konferencija o softveru, telekomunikacijama i računalnim mrežama

29. međunarodna znanstvena konferencija o softveru, telekomunikacijama i računalnim mrežama SoftCOM 2021 održana je u hotelu Amfora, Hvar 23.-25. rujna 2021., uz mogućnost sudjelovanja uživo i virtualno.

Plenarna sjednica održana je u petak 24. rujna 2021. u 11 sati u velikoj dvorani hotela Amfora, Hvar. Plenarno izlaganje pod naslovom “AI for Telecom and Beyond” održala je Elena Fersman, Head of Global AI Accelerator, Ericsson, Stockholm, Švedska.

Pored znanstvenog dijela konferencije održan je Gospodarski forum koji je obuhvatio niz stručnih radionica posvećenih temama iz područja informacijske i komunikacijske tehnologije. U okviru cjelovitog programa održano je više od 120 prezentacija znanstvenih i stručnih radova. Znanstveni radovi prezentirani na konferenciji bit će uvršteni u bazu znanstvenih radova IEEE Xplore Digital Library.

Znanstveni program konferencije obuhvatio je ukupno 15 sjednica. Održane su sjednice posvećene ključnim temama uključujući:  Machine Learning Applications. Signal Processing and Coding, 5G&6G Technolgies, Wireless Communications, Optical Communications, Software Developmen, and Vehicular Communicationst. Posebne sjednice posvećene su aktualnim temama iz područja informacijske i komunikacijske tehnologije uključujući: QoS in Wired and Wireless Networks, Ad Hoc and Sensor Networks, Green Networking and Computing, Security and Digital Forensics, Smart Environments and IoT, Advances in Data Analytics, Environmental Electromagnetic Compatibility, te  Advanced Educational Technologies.  U okviru znastvenog programa održan je i simpozij Robotic and ICT Assisted Wellbeing.

U okviru programa održana su i tri tutorijala, te pozvano predavanje pod naslovom “The New Economic Attitude in the Information Era” koje je održao Marcelo Sampaio de Alencar, President of the Institute for Advanced Studies in Communications (Iecom), Brazil. U suradnji s Pravnim fakultetom održan je interdisciplinarni simpozij Symposium on Information Security and Intelectual Property.

Program Gospodarskog foruma obuhvatio je niz radionica, okruglih stolova i industrijskih prezentacija uključujući: 10th Workshop on Software Engineering in Practice, 20th Ericsson Nikola Tesla Summer Camp workshop, iPANEL: Summer Camp Innovation Challenge, te Smart Cities and Advanced Technologies – Workshop on Advanced Technologies: Sensors, Robots, 5G, HPC, ML/AI – Driving Force for Development of Smart Cities – Use Cases.

Program konferencije SoftCOM 2021 je dostupan na mrežnoj stranici http://softcom2021.fesb.unist.hr/program/