FESB partner u projektu Dolina vodika Sjeverni Jadran

Partnerstvo za čisti vodik je u okviru programa Obzor Europa dodijelilo 25 milijuna Eura za razvoj transnacionalne doline vodika između Hrvatske, Slovenije i autonomne regije Friuli-Venezia-Giulia. Projekt Dolina vodika Sjeverni Jadran ima za cilj uspostavu okvira za suradnju u razvoju ekološki prihvatljivih tehnologija proizvodnje i primjene vodika, što doprinosi prijelazu na integrirani ekosustav koji uključuje energetski industrijski i prometni sektor, i omogućava suradnju u području istraživanja i inovacija. Projekt uključuje 34 partnerske organizacije iz svih triju zemalja koje će razvijati će pilot-projekte za godišnju proizvodnju preko 5000 tona vodika iz obnovljivih izora energije, te se baviti njegovim skladištenjem, distribucijom i uporabom za dekarbonizaciju transporta i važnih industrijskih sektora kao što su proizvodnja čelika i cementa.

Jedan od partnera u ovom velikom projektu je i Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Sveučilišta u Splitu, koji će, zajedno sa sveučilištima iz Trsta, Ljubljane i Rijeke, sudjelovati u segmentu obrazovanja, monitoringa (što uključuje razvoj i primjenu digitalnih blizanaca) i analiza socioloških, okolišnih i ekonomskih rezultata projekta. Voditelj/koordinator projekta je slovenski HSE (Holding slovenske elektrane). Više informacija o projektu može se pronaći na www.nahv.eu. Koordinator projektnih aktivnosti koje treba odraditi FESB je prof. dr. sc. Frano Barbir.