Predavanje: dr. sc. Tonči Tadić – Uvod u fuziju ili kako ovladati energijom sunca – “ITER PROJECT”

15. veljače 2018.   od 14:15 do 15:15   A219 – Velika vijećnica

Sažetak predavanja

Projekt ITER („Put“ na latinskom) jedan je od najambicioznijih energetskih projekata u svijetu danas i smatra se najsloženijim uređajem u povijesti civilizacije. Vrijednost projekta procijenjena je na 16 milijardi €, a u njemu sudjeluju EU, SAD, Rusija, Kina, Japan, Indija i Južna Koreja. Europski dio projekta vodi agencija za fuzijsku energiju Europske Unije, „Fusion for Energy“ sa sjedištem u Barceloni. Sam objekt gradi se u Cadarsheu u južnoj Francuskoj. Znanstveni dio fuzijskih istraživanja koordinira Konzorcij H2020 projekta EUROfusion, čiji je su-osnivač Institut Ruđer Bošković, a u kojem i FESB ima značajnu ulogu.

U sklopu predavanja prezentirati će se značaj samog projekta, njegova kompleksnost, drugi važni fuzijski uređaji osim ITER-a: stelarator Wendelstein W-7X, IFMIF-DONES i DTT.

Predavanje će održati dr. sc. Tonči Tadić s Instituta „Ruđer Bošković“, ujedno predstavnik Republike Hrvatske u Upravnom vijeću Agencije Fuzija za Energiju, te član Skupštine projekta EUROfusion.

Kratki CV predavača:

dr. sc. Tonči Tadić, jedan od naših vodećih stručnjaka za fuziju radi na Institutu Ruđer Bošković kao istraživač. Završio je preddiplomski studij fizike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, a doktorat iz fizike zaslužio je 1995. na Institutu Ruđer Bošković i Sveučilištu u Zagrebu. U razdoblju od 1997. do 1998. godine bio je gostujući znanstveni istraživač na Osaka National Research Institute (ONRI-AIST) kao stipendist Japanske agencije za znanost i tehnologiju. Od 2013. godine je član Znanstveno tehničkog odbora (STC) EURATOM-a, koordinator je Hrvatske fuzijske istraživačke jedinice (CRU), član skupštine H2020 projekta EUROfusion, te predstavnik Republike Hrvatske u Upravnom odboru europske agencije Fusion for Energy.