Istraživačka grupa koristi tri laboratorija:
Za samo istraživanje najvažnija je računalna oprema koja se nalazi u nastavničkim sobama.
U navedenim laboratorijima imamo instrumente za: mjerenje jakosti električnog polja niskofrekvencijskog elektromagnetskog polja, mjerenje magnetske indukcije niskofrekvencijskog elektromagnetskog polja, geoelektrično sondiranje tla te za mjerenje otpora uzemljenja relativno malih uzemljivača.
Za potrebe eksperimentalnih istraživanja prijelaznih pojava na uzemljivačkim sustavima neophodan bi nam bio udarni generator i njemu pripadna oprema, ali ga zasad ne planiramo nabavljati jer je to relativno skupa oprema koju nije moguće kupiti iz sredstava kao što su sredstva višegodišnjeg institucijskog financiranja.
-Technische Universität Ilmenau – Department of Lightning and Overvoltage Protection, Ilmenau, Savezna Republika Njemačka
-China Electric Power Research Institute (CEPRI), Peking, Kina
S Technische Universität Ilmenau ostvarili smo suradnju na problematici zaštite od munje, a posebno na području mjerenja magnetskog polja munje. Na toj problematici 2015. godine radio je jedan naš sadašnji istraživač na projektu kao diplomant u sklopu Erasmus razmjene studenata.
U studenom 2015. godine voditelj ove istraživačke skupine boravio je osam dana u Pekingu po pozivu kolega iz najvećeg kineskog elektroenergetskog znanstvenog instituta (China Electric Power Research Institute (CEPRI)), gdje je održao dva predavanja iz područja numeričkog modeliranja uzemljivačkih sustava. Profesor Zhong-Xin Li, zaposlen na China Electrical Power Research Institute, po drugi put je 2016. godine prijavio međunarodni istraživački projekt iz područja numeričkog modeliranja uzemljivačkih sustava, a u predloženi istraživački tim uključena je i naša istraživačka skupina.
Postoji stalna potreba za teorijskim sagledavanjem elektromagnetskih pojava u elektroenergetskom sustavu i njegovom okolišu te potreba za što točnijim numeričkim modeliranjem tih pojava. Od posebne važnosti su elektromagnetske pojave tijekom stacionarnog rada elektroenergetskog sustava, elektromagnetske pojave u slučaju kvarova, elektromagnetske pojave izazvane sklopnim operacijama te elektromagnetske pojave izazvane udarima munje. Bit istraživanja jest razvoj novih algoritama i unaprjeđenje postojećih algoritama za numeričko modeliranje elektromagnetskih pojava u elektroenergetskom sustavu. Većina planiranih istraživanja nastavak su dugogodišnjih istraživanja na tom području.
U narednom petogodišnjem razdoblju planiramo razviti nove algoritme i unaprijediti dosad razvijene algoritme za numeričko modeliranje elektromagnetskih pojava u elektroenergetskom sustavu. Program rada za petogodišnje razdoblje podijeljen je po tematskim cjelinama.
Na području razvoja naprednih elektromagnetskih modela uzemljivačkih sustava u horizontalno složenom višeslojnom sredstvu planiramo razviti nove napredne algoritme za harmonijsku i tranzijentnu analizu uzemljivačkih sustava. Ovi elektromagnetski modeli bit će utemeljeni na integralnoj formulaciju problema pomoću skalarnog električnog potencijala i vektorskog magnetskog potencijala. Naši dosad razvijeni elektromagnetski modeli utemeljeni su na izvorno razvijenoj metodi fiksnih slika i izvorno uvedenom prigušno-faznom faktoru, što je aproksimacija tzv. potpunog elektromagnetskog modela utemeljenog na rješavanju numerički vrlo zahtjevnih Sommerfeldovih integrala. Stoga planiramo razviti novi potpuni elektromagnetski model za harmonijsku i tranzijentnu analizu uzemljivačkih sustava u horizontalno složenom višeslojnom sredstvu. Pritom je prvi sloj višeslojnog sredstva zrak, dok ostali slojevi pripadaju tlu.
Prvi korak u razvoju novog potpunog elektromagnetskog modela bit će analitičko rješavanje problema tankožičanog infinitezimalnog segmenta protjecanog harmonijskom strujom. Proizvoljno orijentirani tankožičani segment kao izvor elektromagnetskog polja moći će se nalaziti u bilo kojem sloju horizontalno složenog višeslojnog sredstva. Nakon toga slijedi prijelaz s tankožičanog segmenta na sustav vodiča u horizontalno složenom višeslojnom sredstvu protjecanih harmonijskom ili pak impulsnom strujom. Za potrebe novog potpunog elektromagnetskog modela trebat ćemo razviti nove algoritme za učinkovito visokotočno rješavanje Sommerfeldovih integrala i unaprijediti izvorno razvijene algoritme za kontinuiranu numeričku Fourierovu transformaciju i inverznu kontinuiranu numeričku Fourierovu transformaciju. Razvit će se i novi visokotočni algoritmi za izračun unutarnje jedinične impedancije dvoslojnih i višeslojnih cilindričnih vodiča.