21. međunarodna znanstvena konferencija o softveru telekomunikacijama i računalnim mrežama – SoftCOM 2013

U organizaciji Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu i udruge za komunikacijske i informacijske tehnologije (CCIS) te uz tehničko kosponzorstvo najvećeg svjetskog udruženja inženjera elektrotehnike i elektronike (IEEE) od 18. do 20. rujna u Primoštenu održava se 21. međunarodna znanstvena konferencija o softveru telekomunikacijama i računalnim mrežama (SoftCOM).

21. međunarodna znanstvena konferencija o softveru, telekomunikacijama i računalnim mrežama SoftCOM 2013 održana je u kongresnom centru hotela Zora u Primoštenu 18.-20. rujna 2013.

Pored znanstvenog dijela konferencije održana je i stručna radionica posvećena temama iz područja informacijske i komunikacijske tehnologije te Gospodarski forum. U okviru cjelovitog programa održano je ukupno 115 prezentacija znanstvenih i stručnih radova.

Autori iz 30 zemalja svijeta podnijeli su 140 radova za znanstvenu konferenciju SoftCOM 2013. Temeljem postupka međunarodne recenzije u kojem je sudjelovalo više od 200 istraživača i stručnjaka diljem svijeta prihvaćeno je 47% podnesenih radova.

Na svečanom otvorenju sudionike konferencije i uzvanike pozdravio je u ime organizatora izv. prof. dr. sc. Srdjan Podrug, dekan Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje. Skup su također pozdravili prof. dr. sc. Tomislav Kilić, prorektor Sveučilišta u Splitu, prof. Joel Rodrigues, predsjednik tehničkog komiteta za komunikacijski softver (TC on Communications Software) udruge IEEE Communications Society, te dr. sc. Siniša Krajnović, dopredsjednik i voditelj razvojne jedinice Core & IMS tvrtke Ericsson, Švedska. Svečanom otvorenju konferencije bili su nazočni: pomoćnik ministra za e-Hrvatsku Darko Parić, dekan Fakulteta elektrotehnike i računarstva prof. dr. sc. Nedjeljko Perić, predsjednik vijeća HAKOM dr. sc. Dražen Lučić, ravnatelj HAKOM Mario Weber, direktor Zračne luke Split – Kaštela Lukša Novak, te voditelj splitskog centra tvrtke Ericsson Nikola Tesla Dean Marušić.

Plenarno izlaganje elecom and Cloud – efficient operations and revenue growth održao je Ian Söderström, Head of the new Product Line for Cloud Systems, Ericsson AB, Sweden.

Tehnički program konferencije obuhvatio je 12 sjednica, uključujući 5 specijalnih sjednica i Simpozij Environmental Electromagnetic Compatibility koji su organizirali znanstvenici s FESB-a. Specijalne sjednice posvećene su aktualnim temama: RFID Technologies and the Internet of Things, Ad Hoc and Sensor Networks, Green Networking, Smart Environment Technologies, QoS in Wired and Wireless Networks.

Program Gospodarskog foruma obuhvatio je tri radionice i niz pozvanih predavanja uz sudjelovanje predstavnika akademske zajednice, vodećih tvrtki iz područja ICT-a i nacionalnih agencija. Industrijski panel Agile and Lean Software Development moderirao je Ari Joupilla, Head of PDU Mobile Core, Ericsson AB, Švedska. Workshop on Software Engineering in Practice organizirao je dr. sc. Darko Huljenić, Ericsson Nikola Tesla, Zagreb. Središnja tema ovih događanja bila je primjena novih metoda softverskog inženjerstva u razvoju komunikacijskog softvera. Okupljanjem istraživača i predstavnika vodećih tvrtki u proizvodnji komunikacijskog softvera dan je novi poticaj suradnji u ovom važnom području.

Workshop on Innovation in ICT organiziran je u suradnji s Uredom za transfer tehnologije Sveučilišta u Splitu. Predstavnici akademskih ustanova, vodećih ICT tvrtki i agencije BICRO diskutirali su mogućnosti suradnje u razvoju inovacijskog ekosustava i potpori inovacijama u području ICT-a.

U okviru posebne radionice održane su prezentacije studentskih projekata izrađenih u okviru studentske ljetne radionice tvrtke Ericsson Nikola Tesla u suradnji Fakultetom elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje. Moderator radionice bio je Saša Dešić, Ericsson Nikola Tesla.

Više informacija o međunarodnoj konferenciji SoftCOM 2013 dostupno je na adresi http://www.fesb.hr/softcom.