Predavanje: dr. sc. Tonči Tadić -“Fuzijski program EU”

  23. siječnja 2019.   od 14:15 do 15:45 Velika vijećnica

 

Predavanje će se održati u srijedu 23.01.2019. s početkom u 14.15 u Velikoj vijećnici.

 

SAŽETAK PREDAVANJA

Fuzija jezgri izotopa vodika – deuterija i tricija – je ono što daje energiju Suncu i drugim zvijezdama.

Projekt ITER („Put“ na latinskom) jedan je od najambicioznijih  energetskih projekata u svijetu danas i smatra se najsloženijim uređajem u povijesti civilizacije. Njegov cilj je ovladati energijom fuzije, odnosno postići tzv. goruću plazmu, doslovce dobiti komadić Sunca na Zemlji do 2035.

 

EU je domaćin projekta ITER vrijednog 15 milijardi €, a u njemu sudjeluju još i SAD, Rusija, Kina, Japan, Indija i Južna Koreja. Europski dio projekta vodi agencija za fuzijsku energiju Europske Unije, „Fusion for Energy“ sa sjedištem u Barceloni, čiji je suvlasnik i Hrvatska. Znanstvena istraživanja u fuziji za potrebe EU tj. dizajn ITER-a, dizajn fuzijske elektrane DEMO i drugih pratećih uređaja, provodi konzorcij EUROfusion, kojeg čini 28 vodećih instituta članica EU, uz 156 suradnih ustanova. U Hrvatskoj ključnu ulogu u EUROfusionu imaju IRB, IFS i FESB.

 

Cilj DONES-a je omogućiti istraživanje otpornosti fuzijskih materijala na intenzivno neutronsko zračenje. Ovaj 550 milijuna € vrijedan uređaj sastoji se od linearnog akceleratora izuzetne snage koji bi ubrzavao deuterij prema slapu tekućeg litija i tako proizvodio intenzivan snop neutrona za ozračavanje fuzijskih uzoraka. DONES i njemu srodni AFNS u Japanu bi se gradili u suradnji EU-Japan, dok su vodeći partneri unutar EU Španjolska i Hrvatska, uz Poljsku, Njemačku, Italiju, Francusku, Belgiju i Mađarsku. IRB, IFS i FESB trebali bi za DONES dizajnirati četiri ključne komponente, uz pomoć industrijskih partnera iz Hrvatske.

 

 

O PREDAVAČU

Dr. Sc. Tonči Tadić je viši znanstveni suradnik u Institutu Ruđer Bošković. Završio je preddiplomski studij fizike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, a doktorat iz fizike zaslužio je 1995. na Institutu Ruđer Bošković i Sveučilištu u Zagrebu. U razdoblju od 1997. do 1998. godine bio je gostujući znanstveni istraživač na Osaka National Research Institute (ONRI-AIST) kao stipendist Japanske agencije za znanost i tehnologiju. Od 2000. do 2008. bio je zastupnik u Hrvatskom saboru. Od 2013. godine je član Znanstveno tehničkog odbora (STC) EURATOM-a, koordinator je Hrvatske fuzijske istraživačke jedinice (CRU), član skupštine H2020 projekta EUROfusion, te predstavnik Republike Hrvatske u Upravnom odboru europske agencije Fusion for Energy. Za zasluge u znanstvenom povezivanju EU i Japana ga je 2014. japanski car Akihito odlikovao Redom Izlazećeg Sunca, najvišim japanskim odličjem.

Kategorije