3 pojedinca, puno mozganja i jedna pobjednička ideja

Razgovarali smo s pobjednicima Blue Hackathona, koji se prošli tjedan održao u Splitu u sklopu Innovate Now Croatia.

Doris Dvornik je sociolog po struci, a Krešimir Dželalija i Krešimir Ruić su fizičari. Na prvu, nespojiv tim. Ali upravo u tome i je njihova prednost, različiti pogledi, različiti pristup, drugačije vještine i na kraju – odlična ideja koja im je donijela pobjedu.

Na Innovate Now Croatia su se prijavi kao pojedinci, međutim na hackathonu su im predložili da sudjeluju kao jedan tim. Njima je to zvučali dovoljno zanimljivo i pristali su. Iako se od ranije poznaju, nikada nisu radili zajedno.

„U svemu treba malo sreće, naša je možda u tome što se svi poznajemo od ranije pa je to stvorilo jedno prijateljsko ozračje što je pogodno tlo za dobru suradnju“, rekla nam je Doris koja je nadodala kao je ovaj hackathon gledala kao priliku gdje će vidjeti kako drugi ljudi rade, a nije se nadala da će aktivno sudjelovati, ali pristala je, zašto ne.

CRO Startup je imao ideju povezati startup zajednicu u cijeloj hrvatskoj, obogatiti je novim idejama i projektima i potaknuti što više ljudi da se ohrabre u svijetu inovacija.

Postoji netko tko s istim ciljem radi i lokalno, u Splitu i okolici. Digitalna Dalmacija pravo je utočište za startupe u bilo kojoj fazi razvoja. Onima na početku pomaže s razvojem ideje, malo zrelije timove povezuje s investitorima i otvara im vrata svjetskim tržištima.

Upravo je zato i voditelj Digitalne Dalmacije, Damir Brčić, gostovao na eventu kao moderator panel rasprave ali i kao član žirija koji je određivao koji će tim pobijediti i čija je ideja pak najbolja.

Koji problem pobjednici rješavaju?

Malo više o ideji nam je ispričao Krešimir Ruić kojeg su kolege prozvale i „mozak operacije“: „Generalna ideja je da napravimo sustav upozoravanja, koji koristi strojno učenje, tako da se predviđaju određene visoke razne mora koje se događaju uslijed nekih pojava u moru, kao što je npr. meteotsunami. Neke od klasičnih metoda predviđanja, nemaju to ugrađeno u sebi jer je to proces koji je teško predvidljiv i događa se u posebnim uvjetima. Mi bismo tako sustav upozoravanja kojeg smo ovdje osmislili, ugradili u neke već postojeće sustave upozoravanja ili bi stvorili ovdje za našu obalu poseban, naš sustav“.

Ime tima je inspirirano imenom jednog benda, copyright problema, za sada, nemamo

Oba Krešimira su već jednom sudjelovali na ovakvom tipu natjecanja, dok je za Doris ovo nešto sasvim novo.

Krešimir Dželalija ima svoj startup, kojeg je baš nedavno predstavio na Startup Europe Regatti u Splitu, pa je zato i aktivno uključen u zajednicu, prati sva zbivanja i novosti i tako je i saznao za hackathon uopće.  Drugi kolega Krešimir, radi na sveučilišnom projektu SHExtreme koji mu je kaže upalio lampicu za ideju.

„Atmosfera u Splitu je, ponajviše zahvaljujući aktivnostima Digitalne Dalmacije sve bolja i bolja, klima je povoljna, dobra ideja u ovim uvjetima može samo rasti. Kada ste okruženo pozitivnim ljudima koji su voljni raditi i napredovati, možeš naći ono što ti nedostaje – ne morate ići u Zagreb, da biste našli/dobili ono što vam treba, Split je i više nego dovoljan“, poručuje Krešimir Dželalija.

„Oduvijek sam želio da se ono što radimo znanstveno može primijeniti u realnom svijetu. Na sveučilištu radim na projektu u sklopu kojeg radimo stvari koje se mogu, vidjeti, opipati, koje su stvarni problemi. Nisam mislio da ću ikada biti u situaciji, barem ne ovako brzo, da mogu izvući ideju iz tog svog projekta i da bi to moglo biti nešto što se može konkretizirati i što će na kraju pomagati ljudima“, Krešimir Ruić.

Pitali smo Doris kako je raditi s dva znanstvenika, zanimalo nas je jesu li komplicirani, kakve su im ideje i kako je „preživjela“ 24 sata za izradu završne ideje.

Doris je to odmah opovrgnula: „Kod znanstvenika treba pohvaliti jednostavan jezik, dosta prijateljsko okruženje, i na kraju ono što smatram da je presudilo u našu korist – multidisciplinarnost. Vjerovala sam uvijek u životu u multidisciplinarne pristupe za bilo kakve probleme, a što se tiče hackathona kao takvog koncepta, tu je čak posebno bitno imati različite poglede na rješavanje istog problema.“

„Imali smo 24 sata za razviti ideju, ali kad pogledamo baš produktivne sate možda se radi o samo nekoliko sati „brainstorminga“ i razrađivanja ideje u kojim je sve nastalo“, pojašnjava nam Krešimir Ruić.

Kako nam Doris kaže: „Ideje pokreću svijet“. Snaga kreativnih i inovativnih misli oblikuje našu stvarnost. Ideje su temelj kako za napredak društva tako i za tehnološki razvoj. Bez njih, svijet bi ostao statičan, a napredak bi bio nemoguć.

Kažu kao su očekivali utješnu nagradu, a ne prvu, ali sada kada su „ušli“ u ovaj svijet ovo je prilika za dalje i ne planiraju stati. Kako Krešimir Dželalija kaže „sjeme je bačeno“, a sada je sve na nama, nešto postoji, a što dalje, to ćemo vidjeti!