Preminula prof. emer. dr. sc. Vesna Roje

S tugom javljamo da je dana 16. travnja 2025., u 81. godini života, preminula prof. emer. dr. sc. Vesna Roje, istaknuta profesorica Sveučilišta u Splitu, Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje.

Tijekom dugogodišnjeg znanstvenog, nastavnog i stručnog rada ostvarila je izniman doprinos razvitku Fakulteta i Sveučilišta u Splitu posebno u područjima teorije elektromagnetskih polja, širenja elektromagnetskih valova, antena te elektroničkih elemenata.

Prof. emer. dr.sc. Vesna Roje rođena je u Blatu na Korčuli 1. veljače 1944. godine. Osnovnu školu i gimnaziju završila je u Splitu 1962. godine. Iste se godine upisala na Elektrotehnički fakultet u Splitu, gdje je diplomirala u veljači 1967. godine s odličnim uspjehom. U nastavku upisuje III stupanj studija, odjel Elektrokomunikacije, na Elektrotehničkom fakultetu u Zagrebu, gdje je 1974. godine obranila magistarski rad pod naslovom “Istraživanja modova u trakastim linijama”. Na istom Fakultetu obranila je i doktorsku disertaciju 1983. godine pod naslovom “Analiza frekventno ovisnih karakteristika trakaste prijenosne linije uz pomoć hibridnih modova”.

Od 1. lipnja 1966. godine bila je u stalnom radnom odnosu na Elektrotehničkom fakultetu u Splitu, najprije u svojstvu laboranta, zatim od 20. lipnja 1967. kao asistent na predmetima “Teorija elektromagnetskih polja I i II” i “Mikrovalna tehnika”. U zvanje predavača za predmete “Polja i valovi u elektronici” i “Antene i propagacija” izabrana je 30. rujna 1974. godine. Od 3. travnja 1980. godine radila je kao viši predavač iz istih predmeta, a držala je i predavanja iz predmeta “Elektronički elementi”. U veljači 1985. godine izabrana je u znanstveno-istraživačko zvanje znanstveni suradnik i znanstveno-nastavno zvanje docent za predmete “Polja i valovi u elektronici”, “Antene”, “Numeričke metode za proračun polja”, i “Elektronički elementi”, a držala je predavanja i iz predmeta “Industrijska elektronika”. U svibnju 1993. godine izabrana je u znanstveno-istraživačko zvanje visi znanstveni suradnik, a u srpnju iste godine u znanstveno-nastavno zvanje izvanredni profesor za iste predmete. Od 1995. godine predavala je i novi predmet “Numeričke metode u elektronici”. Prvi put je izabrana u znanstveno-nastavno zvanje redoviti profesor u rujnu 1997. godine. U znanstveno-nastavno zvanje redovite profesorice u trajnom izboru izabrane je 2002. godine, a 2011. godine izabrana je u počasno zvanje professor emeritus na Sveučilištu u Splitu. Na poslijediplomskom studiju Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje predavala je kolegije “Teorija polja”, “Numeričke metode kod širenja elektromagnetskih valova” i “Antene”, te kolegij “Numeričko modeliranje elektroničkih naprava”. Pod njezinim nadzorom organiziran je laboratorij iz predmeta “Antene”. Aktivno je sudjelovala u kreiranju nastavnog programa FESB-a, smjera elektronike u svojstvu člana kolegija Zavoda za elektroniku zaduženog za nastavna pitanja. Posebno se zalagala za realizaciju “vertikala”, koje omogućavaju studentima kontinuirano dopunjavanje i povezivanje znanja stečenih izučavanjem osnovnih zakonitosti u prvim godinama sa stručnim predmetima i predmetima završnog dijela studija kroz izborne predmete. To načelo nadograđivanja, osuvremenjivanja i naročito povezivanja znanja provodila je u svim kolegijima koje je predavala. Autor je dviju skripata, a za osnovni predmet “Polja i valovi u elektronici” napisala je interna skripta pogodna za stalno nadopunjavanje. Bila je mentor velikog broja diplomskih radova te jednog magistarskog i jednog doktorskog rada. Bila je partner i koordinator mreže srednjeeuropskog programa CEEPUS za suradnju i razmjenu nastavnika i studenata na znanstvenoj i nastavnoj razini, koja je uspješno radila tijekom šest akademskih godina. Koristeći odobrene CEEPUS stipendije organizirala je velik broj razmjena studenata i nastavnika u okviru mreže HR006.

Znanstvena djelatnost prof. Roje bila je usmjerena na probleme teorije elektromagnetskih polja, posebno primjene numeričkih metoda povezanih s antenama i širenjem elektromagnetskih valova u slobodnom prostoru (homogenom i nehomogenom) i uzduž planarnih struktura, kao i na probleme mikrovalne elektronike i elektroničkih elemenata.

Kao rezultat znanstvenog rada objavila je 18 znanstvenih radova u renomiranim časopisima i 69 radova u zbornicima znanstvenih skupova. Bila je vrlo aktivna u projektnim aktivnostima te je sudjelovala u vođenju 4 međunarodna i 9 domaćih znanstvenih projekata.

Kao rezultat suradnje u sklopu znanstvenog projekta s University of Wales, Swansea, UK, proizašlo je 12 objavljenih znanstvenih radova s partnerima iz Velike Britanije. Suradnja na znanstvenom projektu s Politecnico di Bari rezultirala je zajedničkim radovima na međunarodnim znanstvenim skupovima. U okviru tog projekta potpisan je Sporazum o suradnji na razvojnim projektima iz područja elektromagnetske zaštite s Politechico di Bari i s tvrtkom Elettronika S.R.L. iz Baria.

Kao član Upravnog odbora EU projekta COST 261 organizirala je praćenje i analizu nastavne djelatnosti iz područja elektromagnetske kompatibilnosti u svih 14 zemalja sudionica tog projekta. Bila je član Tehničkog odbora, voditelj sekcije, recenzent radova, kao i koautor pozvanog predavanja Workshopa tog projekta u Cagliariu, Italia.

Koristeći CEEPUS stipendije boravila je u Budimpešti u studenom 1998. godine, gdje je s partnerima na Technical University of Budapest uspostavila znanstvenu suradnju. Dva puta je boravila i u Bratislavi, gdje je na Slovak Technical University of Bratislava izmijenila znanstvena iskustva sa slovačkim znanstvenicima. Studijski boravak na University of Witwatersrand u Johannesburgu, South Africa u prosincu 1994. godine omogućio joj je korisne znanstvene kontakte sa znanstvenicima iz Electromagnetics Laboratory (CM4233).

Posebno treba istaknuti kontinuirani rad na zadatku Tumačenje i analiza engleskih elektroničkih pojmova i naziva na hrvatskom književnom jeziku, u okviru znanstvenih projekata. Ovaj rad rezultirao je izdavanjem 4 Rječnika grupe autora.

Aktivno je sudjelovala na 17 međunarodnih znanstvenih skupova, te na 23 domaća znanstvena skupa. Bila je član 5 znanstvenih društava IEEE organizacije, kao i član međunarodnih znanstvenih društava Applied Computational Electromagnetics Society (ACES) i The International Society for Optical Engineering. Također, bila je član i domaćeg društva KoREMA kao i član Izvrsnog odbora Hrvatskog društva elektronika u pomorstvu (ELMAR).

Bila je član odbora međunarodnih znanstvenih skupova: Programskog odbora ICECOM (International Conf. on Applied Electromagnetics and Communications-KoREMA, Tehničkog odbora EMC Workshopa COST Action 261 i Organizacijskog odbora SoftCOM’01 kao organizator Special Session on EMC in Communication Systems.

Bila je recenzent tri znanstvene knjige, brojnih radova za časopise, kao i brojnih radova za domaće i međunarodne znanstvene skupove (ETAN, SoftCOM, KoREMA, ICECOM, EMC COST261 Workshop, SCI2001).

Aktivno je sudjelovala u radu Komisije CCIR-a kao član studijske grupe 9JNK od 1976. do 1979. godine. Bila je član Odbora ETO 401, Radiosmetnje, spektar i EMK u telekomunikacijama, Državnog zavoda za normizaciju i mjeriteljstvo.

Znanstveno-istraživačka postignuća primijenila je u razvoju i izradi nekoliko uređaja za industriju.

Prof. emer. dr. sc. Vesna Roje je svojim dugogodišnjim radom uvelike doprinijela razvoju znanstvene, nastavne i stručne djelatnosti FESB-a i Sveučilišta u Splitu.

Počivala u miru.

Kategorije